Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення зборів суддів
Драбівського районного суду
Черкаської області
31.03.2025 № 2
ЗАСАДИ
використання автоматизованої системи документообігу
у Драбівському районному суді Черкаської області
1.1. Засади використання автоматизованої системи документообігу у Драбівському районному суді Черкаської області (далі – Засади) розроблені на виконання вимог Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 11.11.2024 № 39 (далі – Положення),та визначають особливості функціонування автоматизованої системи документообігу Драбівського районного суду Черкаської області (далі – суд), особливості розподілу справ між суддями, засади формування колегії суддів, порядок розподілу судових справ шляхом передачі справи раніше визначеному в судовій справі судді, а також повторного автоматизованого розподілу справ між суддями.
1.2. Правове регулювання відносин, пов’язаних із функціонуванням автоматизованої системи документообігу суду здійснюється Положенням, з особливостями встановленими Засадами використання автоматизованої системи документообігу у суді відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Кодексу адміністративного судочинства України, Кримінального процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, та інших нормативно-правових актів.
1.3. Засади враховують можливість здійснення суддями функцій з відправлення правосуддя з урахуванням штатної чисельності суддів, наявної у суді кількості залів судових засідань, раціонального використання робочого часу як з метою належної підготовки суддів до розгляду справ, так і з метою виконання повноважень, що безпосередньо не пов’язані з відправленням правосуддя (здійснення адміністративних повноважень тощо).
1.4. Засадами не регулюється порядок ведення діловодства з питань роботи з кадрами, щодо звернень громадян та надання публічної інформації.
1.5. Для ведення автоматизованого документообігу в суді використовується комп’ютерна програма «Д-3» (далі – КП «Д-3»), розроблена адміністратором автоматизованої системи, ДП «Інформаційні судові системи».
1.6. Збори суддів мають визначені Положенням повноваження щодо розгляду питань стосовно порядку функціонування автоматизованої системи документообігу суду.
2.1. Функціональні обов’язки, права користувачів автоматизованої системи документообігу суду (далі – АСДС або автоматизована система), надання та позбавлення права доступу до неї в суді визначаються на підставі наказів керівника апарату суду або особи, що виконує обов’язки керівника апарату.
Налаштування автоматизованого робочого місця користувача автоматизованої системи у відповідності до функціональних обов’язків та прав доступу, визначених наказом керівника апарату суду або особи, що виконує обов’язки керівника апарату, здійснює головний спеціаліст суду.
Електронні примірники наказів керівника апарату суду щодо визначення функціональних обов’язків, прав користувачів автоматизованої системи, надання та позбавлення права доступу до неї вносяться до автоматизованої системи не пізніше наступного робочого дня, що настає після їх підписання.
2.2. Користувачами автоматизованої системи є судді, помічники суддів, працівники апарату суду, технічний адміністратор, функціональні обов’язки та права яких визначаються наказом керівника апарату суду.
Користувачі автоматизованої системи, відповідно до своїх функціональних обов’язків та прав вносять до бази даних автоматизованої системи передбачену цими Засадами, Положенням, рішеннями зборів суддів суду інформацію та зобов’язані забезпечувати конфіденційність інформації, яка в ній міститься.
2.3. Використання кваліфікованого електронного підпису (далі – КЕП) уповноваженими на це користувачами автоматизованої системи здійснюється в порядку, визначеному Законом України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги». Відмова користувача автоматизованої системи, уповноваженого на використання КЕП, від отримання та використання КЕП з будь-яких підстав не допускається.
2.4. Персональну відповідальність за забезпечення належної організації функціонування автоматизованої системи документообігу суду в суді несе керівник апарату, а за забезпечення її належного технічного функціонування – головний спеціаліст суду.
2.5. Незаконне втручання в роботу автоматизованої системи тягне відповідальність, установлену законом.
3.1. Вхідна кореспонденція, в тому числі процесуальні документи, приймається і опрацьовується користувачами автоматизованої системи, яким надано доступ до автоматизованої системи відповідно до їх функціональних обов’язків, і реєструється в автоматизованій системі в день її надходження. У разі неможливості з об’єктивних причин здійснити реєстрацію вхідної кореспонденції в день її надходження, така кореспонденція реєструється в автоматизованій системі в термін, визначений у розпорядженні керівника апарату суду із зазначенням причин встановлення такого терміну.
3.2. Розподіл судових справ здійснюється в суді в день їх реєстрації на підставі інформації, внесеної до автоматизованої системи, уповноваженою особою апарату суду, відповідальною за здійснення автоматизованого розподілу судових справ.
У разі надходження до суду у кінці робочого часу великої кількості судових справ з урахуванням фізичного навантаження, часу, необхідного для здійснення процесуальних та технічних дій працівниками апарату суду щодо формування обліково-інформаційної картки (далі – ОІК), внесення до неї необхідного обсягу інформації у справі, здійснення автоматизованого розподілу справи, автоматизований розподіл судових справ може бути проведений у наступний за днем реєстрації робочий день, крім справ, які за чинним законодавством мають розглядатися невідкладно. Водночас щоразу за наявності такого факту посадові особи, відповідальні за автоматизований розподіл справ, складають відповідний акт.
У разі надходження справ, які розглядатися невідкладно, в позаробочий час, їх реєстрація та розподіл здійснюється поза межами робочого часу згідно із наказом голови суду або особи, яка виконує його обов’язки.
3.3. Внесення змін, видалення реєстраційних даних щодо конкретної судової справи не допускається, крім випадків, зумовлених необхідністю, що підтверджується матеріалами судової справи, виправлення технічних помилок, описок тощо.
У разі виникнення необхідності, що підтверджується матеріалами судової справи, внесення змін, видалення реєстраційних даних щодо конкретної судової справи здійснюється за розпорядження керівника апарату суду чи особи, яка виконує обов’язки керівника апарату суду на підставі доповідної записки відповідальної особи або головуючого у справі судді.
3.3.1. Якщо після прийняття від канцелярії суду справи суддя з’ясовує, що при її реєстрації допущена помилка у визначенні виду провадження, категорії справи тощо, то суддя, у той же день, складає службову записку та разом із матеріалами справи передає керівнику апарата суду або особі, що виконує обов’язки керівника апарату суду, яка за результатами розгляду поданої службової записки, перевірки фактів, викладених у ній, вирішує питання щодо внесення відповідних змін (інформації) до автоматизованої системи документообігу суду, про що видає відповідне розпорядження.
3.3.2. Коли допущену помилку у справі щодо визначення виду провадження, категорії справи, типу учасника тощо або описку в написанні прізвища, імені і по батькові учасника справи було виявлено користувачем автоматизованої системи (працівником апарату суду, якому наказом керівника апарату суду надано право доступу виконувати функціональні обов’язки щодо внесення відповідної інформації до автоматизованої системи), то він, невідкладно, складає службову (доповідну) записку із зазначенням причини допущеної помилки та разом із матеріалами справи передає керівнику апарата суду або особі, що виконує обов’язки керівника апарату суду, яка за результатами розгляду поданої службової (доповідної) записки, перевірки фактів викладених у ній, вирішує питання щодо внесення відповідних змін (інформації) до автоматизованої системи документообігу суду, про що видає відповідне розпорядження.
3.4. Реєстрація клопотань про обрання запобіжних заходів та інших клопотань, поданих під час судового розгляду кримінального провадження, здійснюється шляхом приєднання вхідного документу до кримінального провадження. У разі потреби такі матеріали можуть бути зареєстровані з окремим індексом «1-і» відповідно до службової записки головуючого судді.
У разі відсутності головуючого судді у кримінальному провадженні (відпустка, відрядження, навчання, тимчасова непрацездатність тощо) на термін, що порушує строки розгляду таких клопотань, визначені процесуальним законодавством, за наявності клопотання прокурора, такі матеріали передаються голові суду або судді, який виконує обов’язки голови суду, для вирішення питання щодо необхідності створення обліково-інформаційної картки з індексом «1-і» для забезпечення можливості визначення іншого складу суду.
3.5. Заяви про забезпечення позову, доказів, які надійшли після подання позовної заяви або в день подання позовної заяви, реєструються із створенням обліково-інформаційної картки з індексом «2-з», в тому числі і ті, що подані разом із позовною заявою та вказані у додатках до неї.
3.6. Заяви про скасування заходів забезпечення позову, накладених у цивільних справах, які перебували в провадженні суду, а головуючий суддя, у яких на момент надходження такої заяви має повноваження для здійснення процесуальних дій, реєструються з індексом «2-зз». В інших випадках заяви про скасування заходів забезпечення позову реєструються з індексом «2-з».
3.7. У разі скасування заочного рішення цивільна справа в той же день передається помічником судді до канцелярії суду на автоматизований розподіл. Підставою проведення автоматизованого розподілу в цьому випадку є ухвала про скасування заочного рішення. Якщо такі матеріали передано не в день ухвалення рішення про скасування, то розподіл проводиться на підставі службової записки головуючого судді, який ухвалив рішення про скасування заочного рішення.
3.8. У разі задоволення заяви про відвід або самовідвід справа в той же день передається помічником судді до канцелярії суду на автоматизований розподіл, який проводиться на підставі рішення про відвід (самовідвід). Якщо такі матеріали передано не в день ухвалення рішення про задоволення заяви про відвід або самовідвід, то розподіл проводиться на підставі службової записки головуючого судді, який ухвалив відповідне рішення.
3.9. У разі прийняття суддею рішення про виділення матеріалів кримінального провадження в окреме провадження згідно із ст. 334 КПК, роз’єднання кількох поєднаних в одному провадженні вимог у самостійні провадження відповідно до ст. 188 ЦПК, роз’єднання одної чи декількох поєднаних в одне провадження позовних вимог у самостійні провадження згідно із ст. 172 КАСУ матеріали в той же день передаються помічником судді до канцелярії суду для реєстрації та автоматизованого розподілу, який проводиться на підставі відповідного судового рішення. Якщо такі матеріали передано не в день ухвалення відповідного рішення, то реєстрація та розподіл проводяться на підставі службової записки головуючого судді.
3.10. У разі отримання суддею розподілених йому автоматизованою системою матеріалів кримінального провадження та за наявності підстав, коли суддя у передбачених законом випадках не може здійснювати розгляд цього кримінального провадження, або необхідності колегіального розгляду, такі матеріали передаються із службовою запискою судді керівнику апарату суду для винесення розпорядження про проведення повторного автоматизованого розподілу справи між суддями або збільшення складу суду.
3.11. До врегулювання законодавством порядку реєстрації та розгляду клопотань про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною, з метою забезпечення розгляду справ вказаної категорії відповідно до статті 299 ЦПК України, здійснення автоматизованого визначення присяжних, проведення процесуальних дій, необхідних для судового розгляду, та їх відображення в АСДС, таке клопотання реєструється як справа окремого провадження категорії «Про визнання фізичної особи недієздатною» шляхом створення на основі поточної ОІК для присвоєнням єдиного унікального номера справи, у якій прийнято рішення про визнання фізичної особи недієздатною, із типом поєднання «Для продовження розгляду».
3.12. Заяви про звільнення особи, призначеної піклувальником або опікуном від повноважень піклувальника або опікуна, а також призначення опікуна чи піклувальника відповідно до вимог ч. 2 ст. 300 ЦПК України реєструється з індексом «2-о» як «Інші справи окремого провадження».
3.13. Відповідальна особа за облік використання робочого часу суддями та працівниками апарату суду щоденно перевіряє актуальність інформації в табелі обліку використання робочого часу суддів в автоматизованій системі документообігу суду та в разі будь-яких змін невідкладно вносить такі відомості до табеля.
Внесення інформації до табелю робочого часу в автоматизованій системі документообігу суду про відсутність судді у зв’язку із тимчасовою непрацездатністю, а також внесення інформації про знаходження судді у нарадчій кімнаті та про інші випадки неможливості судді виконувати свої повноваження (відрядження, відпустка тощо) здійснює працівник служби управління персоналом або особа, яка виконує його обов'язки, у разі наявності наказу про відрядження, відпустку, подання службової записки про перебування судді у нарадчій кімнаті чи усного повідомлення судді про його знаходження на лікарняному.
3.13.1. Відмітка у табелі про причини тимчасової відсутності судді – «Відпустка», «Відрядження», «Навчання», «Підвищення кваліфікації, для участі у семінарських заняттях, діяльності органів суддівського самоврядування, Вищої ради правосуддя» – проставляється на підставі відповідного наказу голови суду або судді, який виконує його обов’язки.
3.13.2. Відмітка про причини тимчасової відсутності судді – «Хвороба» проставляється на підставі усного повідомлення судді про його непрацездатність, підтверджену надалі належно оформленим листком непрацездатності.
Суддя в день невиходу на роботу зобов’язаний невідкладно повідомити про це голову суду, працівника служби управління персоналом або керівника апарату суду.
Невиконання суддею цих правил позбавляє його права посилатись на те, що справи і матеріали розподілені йому помилково та не є підставою для їх повторного розподілу.
У разі ненадання листка непрацездатності в табель вносяться виправлення на підставі резолюції голови суду або судді, який виконує обов’язки голови суду, на письмовому поясненні судді щодо причини його відсутності.
3.13.3. Відмітка у табелі «Нарадча кімната» вноситься відповідальним працівником на підставі письмового повідомлення секретаря судового засідання із зазначенням такої інформації: дати та часу видалення до нарадчої кімнати, ПІБ судді, номера справи. Після виходу судді з нарадчої кімнати секретар судового засідання повідомляє відповідального працівника суду для зняття відмітки «Нарадча кімната» у табелі.
3.13.4. Відмітка у табелі «Адмінбронь» встановлюється виключно голові суду або особі, яка виконує його обов'язки на підставі розпорядження голови суду або особи, яка виконує його обов'язкиу разі участі ними в діяльності суддівського та місцевого самоврядування чи іншій діяльності, що не пов'язана із здійсненням судочинства.
3.13.5. Відмітка у табелі «Згідно з рішенням зборів» вноситься на підставі рішення зборів суддів.
3.13. 6. Відмітка у табелі «Відсторонення від здійснення правосуддя» проставляється на підставі відповідного рішення.
3.13.7. Відмітка у табелі «Інше» встановлюється суддям на підставі відповідного наказу, розпорядження голови суду або особи, яка виконує його обов'язки.
3.14. Копія табелю обліку використання робочого часу щодо суддів та працівників апарату суду, що складається для виплати заробітної плати, вноситься до автоматизованої системи працівником служби управління персоналом або особою, яка виконує його обов'язки, не пізніше наступного робочого дня після підписання цього табеля.
3.15.У разі надходження у вихідний та святковий день до суду клопотання, що підлягають розгляду слідчими суддями, та необхідністю їх розгляду у вихідні та святкові дні працівник служби управління персоналом або особа, яка виконує його обов'язки, встановлює робочий день у програмі “Д-3” судді, який визначений черговим у суді згідно із графіком чергувань, затвердженим наказом голови суду, із наданням надалі іншого дня відпочинку відповідно до заяви судді.
3.16. На підставі письмового повідомлення секретаря судового засідання працівник служби управління персоналом або особа, яка виконує його обов’язки, проставляє в автоматизованій системі робочий день присяжному, який брав участь у судовому засіданні незалежно від тривалості такого засідання.
4.1. Розподіл судових справ та матеріалів здійснюється за правилами та в порядку, встановленими Положенням про автоматизовану систему документообігу суду з урахуванням особливостей, які встановлені рішеннями зборів суддів та цими Засадами.
4.2. Спеціалізація суддів з розгляду конкретних категорій справ у Драбівському районному суді Черкаської області не запроваджена, крім судді, який уповноважений здійснювати кримінальне провадження щодо неповнолітніх.
Судді, уповноважені на здійснення розгляду кримінальних проваджень відносно неповнолітніх, обираються рішенням зборів суддів Драбівського районного суду Черкаської області.
4.3. Слідчі судді обираються рішенням зборів суддів Драбівського районного суду Черкаської області у порядку, встановленому Законом України « Про судоустрій і статус суддів».
4.4. Коефіцієнт складності (поточної складності) судових справ у суді не встановлено. Згідно з параметрами КП «Д-3» за замовчуванням коефіцієнт складності категорії справи дорівнює 1.
4.5. Визначено такі коефіцієнти, що враховують форму участі судді в розгляді судової справи для:
головуючого у справі (одноособовий розгляд) – 1;
головуючого у справі (колегіальний розгляд) – 0,6;
члена колегії суддів – 0,5.
4.6. Визначено такі коефіцієнти участі судді у судовій справі при виконанні інших повноважень, не пов’язаних із здійсненням правосуддя:
для голови суду – 1.
4.7. Кримінальне провадження щодо злочинів, за вчинення яких передбачено довічне позбавлення волі, здійснюється колегіально судом у складі трьох суддів, які відразу визначаються під час автоматизованого розподілу судової справи.
Якщо судова справа підлягає розгляду колегією суддів лише за клопотанням обвинуваченого, при автоматизованому розподілі судових справ автоматизованою системою визначається головуючий суддя.
У разі необхідності розгляду судової справи колегією суддів на підставі мотивованого розпорядження керівника апарату суду або уповноваженої ним особи на виконання ухвали головуючого судді здійснюється повторний автоматизований розподіл судової справи з метою збільшення складу суду.
Відповідно до визначеного процесуальним законодавством принципу незмінності складу суду розгляд справи, як правило, проводиться визначеною автоматизованою системою колегією суддів.
Тимчасова відсутність судді-члена колегії, як правило, не може бути підставою для зміни складу колегії суддів.
У разі неможливості продовження розгляду справи одним із суддів-членів колегії (призов на військову службу, відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, довготривале перебування на лікарняному або у відпустці, закінчення повноважень судді, звільнення з роботи тощо) заміна судді-члена колегії здійснюється автоматизованою системою на підставі мотивованого розпорядження керівника апарату суду або уповноваженої ним особи на виконання службової записки головуючого судді або судді, який входить до складу колегії, з метою дотримання передбаченого законом строку розгляду цієї справи.
4.8.Справи, які відповідно до законодавства підлягають реєстрації та/або розгляду в неробочі дні розглядаються черговим суддею згідно із графіком чергувань, затвердженим наказом голови суду.
4.9. Не розподіляються щодо конкретного судді судові справи, що надійшли:
– за два місяці до закінчення повноважень судді;
– за чотирнадцять календарних днів до початку відпустки, якщо її тривалість становить не менше чотирнадцяти календарних днів (за наявності наказу голови суду);
– за один робочий день до початку відпустки, якщо її тривалість становить менше п’яти календарних днів (за наявності наказу голови суду);
– за три робочих дні до початку відпустки, якщо її тривалість становить від п’яти до тринадцяти календарних днів (за наявності наказу голови суду);
– у період відпустки судді;
– за один робочий день до відрядження (за три робочі дні - якщо тривалість відрядження становить більше п’яти календарних днів) та в дні перебування судді у відрядженні (за наявності наказу голови суду);
– під час тимчасової непрацездатності судді;
– у дні перебування судді на навчанні, підвищенні кваліфікації, участі у семінарських заняттях, діяльності органів суддівського самоврядування тощо без відбуття у відрядження (за наявності наказу голови суду);
– у разі призначення судді членом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Вищої ради правосуддя – з моменту прийняття рішення про призначення;
– в інших передбачених законом випадках, у яких суддя не може здійснювати правосуддя або брати участь у розгляді судових справ.
Пункт 4.9 цих Засад не застосовується щодо розподілу справ, раніше визначеному в судовій справі головуючому судді.
4.10. Дні, у які не розподіляються щодо конкретного судді судові справи, не враховуються при розрахунку коефіцієнту навантаження судді на момент автоматизованого розподілу судової справи.
4.10. У разі одночасного перебування всіх суддів у відрядженнях, відпустках, їх тимчасової непрацездатності та в інших передбачених законом випадках, у яких суддя не може здійснювати правосуддя або брати участь у розгляді судових справ, автоматизований розподіл судових справ здійснюється автоматизованою системою у робочий день, наступний за днем, коли відпали відповідні обставини.
У разі надходження до суду в період відсутності усіх суддів, клопотань у кримінальному провадженні, які передбачають невідкладний розгляд, такі клопотання на підставі заяви прокурора або слідчого надсилаються керівником апарату суду до Черкаського апеляційного суду для вирішення питання про направлення в інший суд.
4.11. У разі коли в суді з об’єктивних підстав правосуддя здійснює один суддя, здійснення автоматизованого розподілу судових справ не буде порушенням вимог Засад.
5.1. З метою недопущення здійснення автоматизованого розподілу на суддю, який не може здійснювати правосуддя або брати участь у розгляді судових справ, автоматизований розподіл судових справ між суддями у Драбівському районному суді Черкаської області здійснюється з 09:00.
У разі виникнення обставин, у яких суддя не може здійснювати правосуддя або брати участь у розгляді судових справ, уповноважена особа апарату суду невідкладно, з часу коли їй стали відомі такі обставини, вносить відповідні відомості до автоматизованої системи документообігу суду, про що доповідає керівнику апарату суду. У такому випадку з метою недопущення порушення процесуальних строків усі судові справи, автоматизований розподіл яких був здійснений в цей день і які не передані судді відповідно до реєстру, підлягають повторному автоматизованому розподілу за вмотивованим розпорядженням керівника апарату суду або особи, яка виконує його обов’язки на виконання службової записки помічника судді чи секретаря судового засідання.
5.2. У разі виявлення значної різниці у навантаженні на конкретного суддю (колегію суддів) особливості здійснення автоматизованого розподілу судових справ визначаються зборами суддів суду у кожному конкретному випадку за вмотивованою службовою запискою судді, поданням керівника апарату суду або особи, яка виконує його обов’язки.
5.3. У разі виконання суддями іншої роботи, не пов’язаної із здійсненням правосуддя (узагальнення судової практики, аналізи стану здійснення судочинства, участь у спеціальній підготовці кандидата на посаду судді, підготовці суддів та працівників апаратів судів, а також здійснення науково-викладацької діяльності в Національній школі суддів України), автоматизований розподіл справ протягом вказаного часу здійснюється без урахування цього судді на підставі резолюції голови суду або особи, яка виконує його обов’язки, із зазначенням періоду здійснення розподілу справ без урахування такого судді, за вмотивованою службовою запискою судді.
5.4.У разі перебування судді у нарадчій кімнаті у кримінальному провадженню, на нього не розподіляються судові справи з часу повідомлення секретарем судового засідання у формі службової записки керівнику апарату суду. Службова записка обов’язково має містити час видалення судді (колегії суддів) до нарадчої кімнати та час виходу з неї. У разі виникнення потреби у продовженні строку перебування у нарадчій кімнаті, про це також надається службова записка із зазначенням нового часу виходу з нарадчої кімнати. Працівник служби управління персоналом або особа, яка виконує його обов’язки, на підставі резолюції керівника апарату, а в разі його відсутності –заступника керівника апарату невідкладно вносить відомості про перебування судді в нарадчій кімнаті до автоматизованої системи
5.5.У неробочий час, вихідні та святкові дні, реєстрація та автоматизований розподіл судових справ, які за законом мають розглядатися невідкладно, з метою недопущення порушення конституційних прав громадян (судові справи, пов'язані з виборчим процесом, вирішення питання застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, клопотання слідчого, прокурора про застосування заходів забезпечення кримінального провадження, клопотання про надання дозволу на обшук чи огляд житла тощо), здійснюється в суді в день їх реєстрації на підставі інформації, внесеної до автоматизованої системи відповідальними працівниками апарату суду. Такий розподіл судових справ проводиться між суддями відповідно до наказів голови суду про чергування суддів/слідчих суддів, наказів керівника апарату про чергування працівників апарату суду.
5.6. У разі надходження заяви про відвід (самовідвід) судді, слідчому судді, такі заяви розподіляються шляхом проведення автоматизованого розподілу між всіма суддями суду, відповідно до вимог процесуального законодавства та особливостей, визначених цими Засадами.
У разі задоволення заяви про відвід (самовідвід) повторний автоматизований розподіл справи або заміна судді, який входить до складу колегії суддів, здійснюється без розпорядження керівника апарату, на підставі судового рішення про відвід (самовідвід) судді, слідчого судді.
5.7. Визначення присяжних відбувається за правилами, встановленими Положенням, та у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України та Цивільним процесуальним кодексом України.
У разі увільнення присяжного на підставі наказу голови суду, працівником апарату суду, відповідальним за автоматизований розподіл судових справ між суддями, здійснюється заміна увільненого присяжного шляхом автоматизованого визначення присяжного.
Заміна визначеного автоматизованою системою присяжного здійснюється за розпорядженням керівника апарату суду на підставі вмотивованого повідомленням головуючого судді.
Увільнення від виконання обов’язків присяжного внаслідок відводу (самовідводу) у конкретній справі здійснюється в порядку, встановленому процесуальним законом або за поданням головуючого судді.
У зв’язку з відсутністю технічної можливості передачі справ раніше визначеному складу суду, автоматизоване визначення присяжних у справах, переданих раніше визначеному головуючому судді, проводиться на загальних підставах.
6.1. Передача судової справи раніше визначеному судді проводиться щодо:
6.1.1. клопотань (подань, скарг), які надійшли в межах одного кримінального провадження (за номером ЄРДР);
У разі надходження клопотань (подань, скарг) в межах одного кримінального провадженню (за номером ЄРДР), які підлягають передачі раніше визначеному слідчому судді, у випадку неможливості слідчого судді здійснювати правосуддя або брати участь у розгляді судових справ, автоматизований розподіл таких судових справ здійснюється між всіма суддями суду, які мають на момент автоматизованого розподілу судових справ повноваження для здійснення процесуальних дій.
Після усунення обставин, у яких вперше визначений слідчий суддя не міг здійснювати правосуддя або брати участь у розгляді судових справ, у разі надходження до суду нових клопотань (подань, скарг) стосовно одного кримінального провадження, вони передаються вперше визначеному слідчому судді, як раніше визначеному.
6.1.2. судових справ, що надійшли із судів апеляційної або касаційної інстанцій після скасування судових рішень, які перешкоджають подальшому розгляду судової справи (крім ухвал про закриття, припинення провадження), а також судових рішень, які не перешкоджають подальшому розгляду судової справи.
У разі, якщо суддя, судове рішення якого скасоване, на момент повернення справи з суду апеляційної чи касаційної інстанцій не працює в цьому суді, така справа передається на повторний автоматизований розподіл за розпорядженням керівника апарату суду.
За відсутності технічної можливості автоматизованого виключення судді відповідно до вимог ст. 37 ЦПК України, ухвалу про закриття провадження у справі якого скасовано, під час реєстрації судової справи після повернення її із суду апеляційної чи касаційної інстанцій, відповідальний за здійснення автоматизованого розподілу судових справ вносить інформацію про цього суддю у підпункт «Судді, які не мають права брати участь у розгляді» розділу «Судді» обліково-інформаційної картки на справу, та складає відповідну довідку.
6.1.3. заяви або клопотання, що надійшли для вирішення питання про прийняття додаткового судового рішення, виправлення описок та помилок, роз'яснення судового рішення, повернення судового збору;
6.1.4. заяви про перегляд заочного рішення;
6.1.5. заяви та клопотання з процесуальних питань, пов'язаних із виконанням судових рішень, подані до суду, що розглядав справу;
6.1.6. матеріалів кримінального провадження щодо особи, стосовно якої вже здійснюється судове провадження, або декількох осіб, стосовно однієї з яких вже здійснюється судове провадження, у випадку, передбаченому частиною другою статті 334 Кримінального процесуального кодексу України;
6.1.7. зустрічних позовів та позовів третіх осіб, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору в судовій справі, у якій відкрито провадження;
6.1.8. заяв про відновлення втраченого судового провадження;
6.1.9. заяв про забезпечення позову, доказів, поданих після подання позовної заяви;
6.1.10. заяв про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами за виключенням випадків, визначених законом;
6.1.11. позовних заяв, які надійшли після подання до суду заяви про забезпечення позову або доказів;
6.1.12. справ про адміністративні правопорушення щодо особи, яка вчинила декілька адміністративних правопорушень, якщо ці справи надійшли в один день;
6.1.13.справ про адміністративні правопорушення щодо однієї і тієї ж особи, стосовно якої справа (справи) вже знаходиться на розгляді судді;
6.1.14. справ про адміністративні правопорушення, які поверталися суддею на доопрацювання;
6.1.15. клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною, зареєстровані як справа окремого провадження.
6.2. За відсутності заборони у процесуальному законі збори суддів мають право передбачити інші випадки передачі судових справ (проваджень) раніше визначеному в судовій справі судді.
6.3. У разі тимчасової відсутності раніше визначеного судді (у період відпустки судді; в дні перебування судді у відрядженні; під час тимчасової непрацездатності судді; у дні перебування судді на навчанні, підвищенні кваліфікації, участі у семінарських заняттях, діяльності органів суддівського самоврядування, Вищої ради правосуддя тощо без відбуття у відрядження (за наявності наказу голови суду); в інших передбачених законом випадках, у яких суддя не може здійснювати правосуддя або брати участь у розгляді судових справ), на строк, що не призводить до порушення розумних строків вирішення справи, повторний автоматизований розподіл справ та матеріалівне проводиться.
Такі судові справи та матеріали передаються раніше визначеному у судовій справі головуючому судді в перший робочий день після спливу часу тимчасової відсутності судді.
6.4. У разі, якщо на момент надходження справ та матеріалів, зазначених у п. 6.1 цих Засад, раніше визначений у справі головуючий суддя не працює у цьому суді, його повноваження закінчились або припинені, знаходиться у відпустці відповідно до ст.179 КЗпП України (відпустка по вагітності та пологам, відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відпустка без збереження заробітної плати по догляду за дитиною, яка потребує домашнього догляду до досягнення нею передбаченого законом віку), перебуває на довготривалому лікарняному (понад два місяці), відряджений до іншого суду для здійснення правосуддя, у разі мобілізації чи укладання контракту про несення служби в Збройних силах України, а також в інших випадках, якщо відсутність головуючого судді призведе до неможливості розгляду цих справ та матеріалів у розумні строки, встановлені чинним законодавством. за рішенням зборів суддів такі судові справи та матеріали підлягають автоматизованому розподілу.
6.5. У разі перебування судді (колегії суддів) у нарадчій кімнаті у кримінальному провадженню більше трьох дів, такий суддя (у випадку розгляду справи колегією – весь склад суддів) не бере участі у автоматизованому розподілі справ.
Водночас справи та матеріали, визначені у п. 6.1 Засад, підлягають передачі раніше визначеному в судовій справі головуючому судді, незважаючи на його перебування у нарадчій кімнаті.
6.6. Клопотання (подання, скарги), які надійшли в межах одного кримінального провадження (за номером ЄРДР) щодо вирішення питання про надання дозволу на обшук житла чи іншого володіння особи, про застосування запобіжного заходу, які підлягають передачі раніше визначеному слідчому судді, у разі перебування такого слідчого судді у нарадчій кімнаті у кримінальному провадженню більше одного дня, розподіляються між усіма суддями, що мають повноваження, у день надходження їх до суду.
7.1. Повторний автоматизований розподіл судових справ здійснюється на будь-якій стадії судового процесу в порядку, передбаченому Положенням та цими Засадами.
7.2. Повторний автоматизований розподіл судових справ між суддями застосовується у випадках визначених законом, а також з метою заміни одного, декількох суддів, всього складу суду, збільшення складу суду в порядку, визначеному підпунктами 2.3.4, 2.3.21 Положення.
7.3. Винятково у разі, коли суддя (судді) у передбачених законом випадках не може (не можуть) продовжувати розгляд справи, невирішені судові справи разом з актом прийняття-передачі справ, погодженим головою суду, передаються для повторного автоматизованого розподілу за вмотивованим розпорядженням керівника апарату суду або особи, яка виконує його обов’язки.
7.4. Збори суддів розглядають питання щодо настання обставин, які унеможливлюють участь судді у розгляді судових справ, що може мати наслідком порушення строку розгляду судових справ, передбаченого відповідним процесуальним законом, та здійснення автоматизованого розподілу таких судових справ.
З метою недопущення порушення строків розгляду справи, визначених процесуальним законодавством, обов’язковому повторному автоматизованому розподілу підлягають справи, що залишилися нерозглянутими суддею у разі:
– припинення строку повноважень на посаді судді;
– переведення судді до іншого суду;
– звільнення з посади судді;
– надання судді відпустки по вагітності та пологам, або відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, або відпустки без збереження заробітної плати по догляду за дитиною, яка потребує домашнього догляду до досягнення нею передбаченого законом віку;
– відсторонення судді від посади;
– відрядження до іншого суду для здійснення правосуддя;
– призначення судді членом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Вищої ради правосуддя;
– мобілізації чи укладання контракту про несення служби в Збройних силах України.
7.5. За вмотивованим розпорядженням керівника апарату суду або особи, яка виконує його обов’язки здійснюється повторний автоматизований розподіл судових справ у разі виявлення очевидних помилок в налаштуваннях автоматизованої системи діловодства суду при автоматизованому розподілі справ, що призвели до порушення порядку визначення судді (колегії суддів) для розгляду справи.
7.6. У разі задоволення заяви про відвід (самовідвід) повторний автоматизований розподіл справ або ж заміна судді (суддів) здійснюється на підставі вмотивованого рішення про відвід (самовідвід) судді (суддів).
У випадку задоволення заяви про відвід (самовідвід) судді у кримінальному провадженні та подальшого заявлення відводу (самовідводу) іншому судді, якому це кримінальне провадження розподілено у встановленому законом порядку, попередньо відведений суддя виключається із автоматизованого розподілу, як такий, що попередньо відведений у цьому кримінальному провадженні.
7.7. У разі відсутності судді (відпустка, відрядження, тимчасова непрацездатність тощо), попередньо розподілені судові справи та матеріали, що підлягають невідкладному розгляду, з метою недопущення порушення строків розгляду, на підставі розпорядження керівника апарату передаються до канцелярії суду для здійснення їх повторного автоматизованого розподілу.
Справа за клопотанням про застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою підлягає повторному автоматизованому розподілу на підставі розпорядження керівника апарату (особи, яка виконує його обов’язки), якщо на момент затримання та доставки до суду підозрюваного на підставі ухвали слідчого судді для участі в розгляді вказаного клопотання, головуючий по даній справі слідчий суддя відсутній на роботі на законних підставах.
8.1. У разі знеструмлення електромережі суду, виходу з ладу обладнання або комп’ютерних програм чи настання інших обставин, які унеможливлюють функціонування автоматизованої системи та тривають понад п’ять робочих днів, розподіл судових справ, які за законом мають розглядатися невідкладно з метою недопущення порушення конституційних прав громадян (судові справи, пов’язані з виборчим процесом, судові справи про встановлення або усунення обмежень щодо реалізації права на мирні зібрання, вирішення питання про обрання міри запобіжного заходу у виді тримання під вартою, клопотання слідчого прокурора про застосування заходів забезпечення кримінального провадження, клопотання про надання дозволу на обшук чи огляд житла тощо) здійснюється керівником апарату або особою, що виконує його обов’язки між всіма суддями, що мають повноваження на час розподілу, з дотриманням принципу черговості надходження справ до суду за списком суддів, складеним в алфавітному порядку прізвищ суддів з урахуванням правил поєднання судових справ, даних табеля робочого часу суддів та вимог підпункту 2.3.3 пункту 2.3 Положення.
8.2. Автоматизований розподіл судових справ (окрім тих, які за законом мають розглядатися невідкладно) між суддями здійснюється невідкладно після налагодження роботи автоматизованої системи або на наступний робочий день після усунення зазначених обставин (знеструмлення електромережі суду, вихід з ладу обладнання, комп’ютерних програм або сервера автоматизованої, системи документообігу суду) чи настання інших обставин, які унеможливлюють функціонування автоматизованої системи. на підставі акту, затвердженого керівником апарату суду із зазначенням причин.
8.3. Обставини, передбачені пунктом 8.1 Засад, фіксуються актами, складеними комісією під головуванням керівника апарату або особи, яка виконує його обов’язки, із зазначенням у них дати, часу настання та закінчення дії відповідних обставин, причин виникнення, заходів, вжитих для їх усунення. До складу комісії за посадою обов’язково входить головний спеціаліст, також можуть бути включені старший секретар суду , консультант суду чи секретар суду в залежності від їх перебування на робочих місцях згідно з табелем обліку робочого часу. Електронні примірники зазначених актів вносяться до автоматизованої системи не пізніше наступного робочого дня, що настає після усунення обставин.
8.4. Не пізніше наступного робочого дня після усунення обставин, зазначених у пункті 8.1 Засад, до автоматизованої системи вноситься інформація, передбачена Положенням про автоматизовану систему документообігу суду із зазначенням у хронологічному порядку номера та дати фактичного надходження кореспонденції до суду, а також інформація про її розподіл.
9.1. Після розподілу судових справ автоматизованою системою відповідальна особа суду не пізніше наступного робочого дня передає судові справи визначеному автоматизованою системою головуючому судді.
9.2. Судові справи, які підлягають негайному розгляду, передаються головуючому судді в день надходження.
9.3. Відмова судді від отримання розподіленої в установленому порядку судової справи не допускається.
В разі відмови судді від отримання розподіленої в установленому порядку судової справи керівник апарату суду або його заступник зобов’язаний скласти акт, в якому зафіксувати даний факт, та негайно доповісти голові суду.
9.4. Інформація щодо процесуальних дій та судових рішень вноситься до автоматизованої системи відповідним користувачем автоматизованої системи.
10.1. Засади використання автоматизованої системи документообігу Драбівського районного суду Черкаської області затверджуються рішенням зборів суддів, вносяться до автоматизованої системи та оприлюднюються на вебпорталі судової влади України не пізніше робочого дня, що настає після проведення цих зборів.
10.2. Засади використання автоматизованої системи документообігу суду набирають чинності 01 квітня 2025 року.
10.3. З дня набрання чинності цим Засадами втрачають чинність Засади використання автоматизованої системи документообігу Драбівського районного суду Черкаської області, затверджені рішенням зборів суддів від 09 листопада 2015 року № 13.